Zámek Hořovice v roce 2018 v novém

Po náročné čtyřleté generální rekonstrukci krovů a střech představí zámek Hořovice novou interiérovou instalaci a připomene stoleté výročí konce první světové války.

Brány zámku v Hořovicích se pro návštěvníky otevřou po zimní přestávce na Velký pátek 30. 3. V letošní sezóně čeká návštěvníky několik novinek. První bude v měsíci květnu zahájení výstavy  „Zámek jako internační tábor italských válečných zajatců“, která připomene málo známou historii zámku ze sklonku první světové války, kdy zámek několik měsíců sloužil jako tábor pro zajaté vojáky z italské fronty. Prostřednictvím dobových fotografií a originálních památek si připomeneme příběh  kapitána Giuseppe Rebughiho z italského Odola v Lombardii, který v Hořovicích položil život,  ale i hrdinství místních obyvatel.

Národní památkový ústav si připomene stoleté výročí republiky nejen touto výstavou, ale v měsíci září i pietním aktem přímo na místě těchto tragických událostí v zámeckém parku. Na vzpomínkové akci se bude podílet i Město Hořovice.

Na proběhlou rekonstrukci krovů a střešní krytiny navazujeme o prázdninách zpřístupněním nové interiérové instalace západní části zámku. Osm reinstalovaných salónů představí v nové návštěvnické trase nejen rodinu stavebníků zámku, hraběcí rod Vrbnů z Bruntálu, ale zejména historii zámku z 19. století. Ta je spjata s osobností hesenského kurfiřta Friedrich Wilhelma von Hanau (1802 – 1875) a příběhem jeho romantické lásky k měšťanské dívce Gertrudě.

Od letních prázdnin tedy nabídne zámek Hořovice návštěvníkům dva interiérové prohlídkové okruhy a výstavu „Hry a hračky malé aristokracie“. Samozřejmostí je naše účast na celorepublikových akcích jako jsou Hradozámecká noc, Víkend otevřených zahrad a Dny EHD. Pro malé návštěvníky pořádáme dětské pohádkové prohlídky.  Pro romantiky noční divadelní prohlídky, letos na téma Teta Marta, podle dochované korespondence posledních majitelů, nebo klasickou hru Strašidlo Cantervillské na motivy Oscara Wilda.

I v letošním roce budou zámecká kaple a park svědky mnoha svatebních obřadů. Nejkrásnější procházky parkem jsou v měsíci červnu v době květu růží a pivoněk.

Těšíme se na vaší návštěvu

Fotografie ke stažení